Koło w Piekarach Śląskich – zgpiekary.pl

MIĘDZYNARODOWA PARADA REGIONÓW.

 

Po raz piąty uczestniczyliśmy w Międzynarodowej Paradzie Regionów. Jest to spotkanie różnorodnych i kolorowych kultur z regionów Polski i krajów sąsiednich. Organizatorami Parady byli: Związek Górnośląski, Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach i Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu. Impreza objęta była patronatem honorowym przez: Metropolitę Katowickiego Arcybiskupa Wiktora Skworca, Marszałka Województwa Śląskiego Adama Matusiewicza, Wojewodę Śląskiego Zygmunta Łukaszczyka oraz prezydentów miast – Zabrza, Katowic, Chorzowa, Mysłowic i Świętochłowic.

Wystąpiły zespoły:

ZESPÓŁ SILESIANIE – działający na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach od 1977 roku. Zespół reprezentował Polskę na EXPO 2010 w Szanghaju.

ZESPÓŁ REGIONALNY PODHALE – Grupa Spiska z Jurgowa. Jedna z najsłynniejszych grup podhalańskich. Zespół powstał w 1953 roku. Wykonuje autentyczne tańce spiskie m.in.: czardasze, polki, mazura, zbójnickiego.

ZESPÓŁ BANDURZYSTÓW KARPATY ze Lwowa – wirtuozi gry na unikatowych, tradycyjnych instrumentach ukraińskich. Wykonują głównie utwory ludowe na bandurze instrumencie ludowym należącym do chordofonów, w których struny szarpie się palcami lub plektronem.

ZESPÓŁ TERNO – to muzyka, taniec i śpiew Cyganów z różnych stron świata, od węgierskich czardaszy, bałkańskich melodii, ognistego flamenco i romanse Cyganów rosyjskich po muzykę biesiadną. To znakomita, bogata instrumentalnie orkiestra pod kierownictwem Edwarda Dębickiego – wirtuoza akordeonu. 

Popisy zespołów nagradzane były gromkimi oklaskami. Momentami cała sala śpiewała z artystami, więc nie należy się dziwić, że V Parada zakończyła się po godz. 22.00.

Zapraszam do galerii.

 

Comments are currently closed.