Koło w Piekarach Śląskich – zgpiekary.pl

XX LAT KONKURSU „PO NASZYMU, CZYLI PO ŚLĄSKU”.

Prawie 100 osób zgłosiło się w tym roku do udziału w konkursie gwary śląskiej „Po naszymu, czyli po śląsku”, organizowanym od 1993 r. przez Polskie Radio Katowice.

Konkurs promuje ludzi perfekcyjnie władających gwarą, która ma wiele lokalnych odmian. W sumie wzięło w nim dotąd udział prawie 2 tys. osób. Pomysłodawczynią konkursu jest redaktor Polskiego Radia Katowice i wicemarszałek Senatu Maria Pańczyk–Pozdziej. To dawno przestał być konkurs tylko śląskiej gwary, to przede wszystkim konkurs, który pokazuje, kim są Ślązacy, jakie wartości prezentują, z jakich domów się wywodzą, jakie są ich korzenie, zawiłe losy śląskie – oceniła Pani Senator.

Do grona półfinalistów XXII edycji zakwalifikowano jedynie 19 osób, w tym Prezesa naszego koła Helenę Leśniowską, która w swojej godce przekonywała, że kto mieszka w Piekarach to jest szczęściarzem a nawet więcej jest w zocy. Jurorzy – profesorowie: Dorota Simonides, Jan Miodek i ks. Jerzy Szymik – wybrali trójkę finalistów w kategorii dorosłych i młodzieży. Finałowa gala konkursu odbyła się 25 listopada w wypełnionej po brzegi sali Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu.

Czterolatek, Mikołaj Dziedzic z Góry k. Pszczyn godoł tak, że sala płakała  ze śmiechu i to on został Młodzieżowym Ślązakiem Roku 2012.

Ślązakiem Roku 2012 został 44-letni Jerzy Kiolbasa z Rudy Śląskiej, który opowiadał z humorem o karczmie piwnej, na którą wdarł się podstępem, bo z zawodu jest energetykiem.

Jury przyznało drugą nagrodę Ewelinie Kuśce z Jastrzębia Zdroju, a trzecią – Stefanowi Kaczmarczykowi z Czekanowa.

Honorowym Ślązakiem Roku został dr Józef Musioł, prawnik, sędzia Sądu Najwyższego.

– Z konkursowych monologów płynie dobro wszelakie – mówił prof. Miodek. – Bo w ludziach jest i dobo, i zło. Na co dzień to zło jest może lepiej słyszalne, bo jest krzykliwsze. A tu tyle jest dobra…

Na widowni byli laureaci poprzednich konkursów, parlamentarzyści i samorządowcy, wojewoda śląski, abp Damian Zimoń i abp Wiktor Skworc.

Zapraszam do fotogalerii z przebiegu konkursu.

Przeczytaj o czym łosprawiałach w półfinale konkursu.

Comments are currently closed.