Koło w Piekarach Śląskich – zgpiekary.pl

Wystawa: Anioły – sacrum i profanum.

 

SKĄD POMYSŁ WYSTAWY?

CZY TO BYŁ PRZYPADEK, CZY …  PODSZEPT ANIOŁA?

 

Weszłam do księgarni by poszukać książek o Śląsku lub po śląsku. Ponieważ każdy ma dostęp do regałów, zaczynam szukać czegoś interesującego. Nagle zauważyłam małą, niepozorną książeczkę: „ Kilka myśli  o aniołach” księdza Jana Twardowskiego. Po krótkim przewertowaniu jej nie szukałam już w księgarni niczego innego. Przeczytałam w domu przemyślenia księdza i stwierdziłam, że warto jego myśli przekazać innym. Najlepiej gdy do tekstów dołoży się obraz. Można wystawić figurki aniołów, których zebrała się pokaźna ilość. Kolejna myśl, to zdjęcia. Przejrzałam domowe archiwum fotografii, a później  odwiedziliśmy z mężem kilka śląskich nekropolii. Do zrobienia fotografii namówiłam także Klaudię Kutyniok.

CO MOŻNA ZOBACZYĆ NA WYSTAWIE?

50 fotografii figur aniołów m.in. z nekropolii w Bytomiu  i Katowicach. Ogrodu Anioła, Mauzoleum Donnersmarcków i różnych kościołów.

  Figurki aniołów udostępnione przez: pracowników Dzielnicowego Domu Kultury, Barbarę Schaefer-Kobylczyk, Janinę Kiera, Annę i Gerarda Skrzypiec, Krystynę Tomasik, Monikę Skórka, Klaudię Kutyniok  i moje.

  Obrazy Aniołów Stróżów.

  Na wystawie można oczywiście przeczytać wybrane teksty ks. Jana Twardowskiego  o aniołach.

 

Serdecznie dziękuję Pani Dyrektor Ilonie Ogiołdzie  i pracownikom DDK za serdeczność i pracę włożoną  w tworzenie wystawy.

Dziękuję wszystkim uczestnikom wernisażu.

Wystawę w Dzielnicowym Domu Kultury w Piekarach Śląskich – Dąbrówce Wielkiej można zwiedzać do 28 października.

Z okazji wernisażu wydany został kolejny numer informatora „Cajtong”, w którym można było przeczytać  także kilka cytatów o aniołach.

„Bóg stwarzając świat, nie ograniczył się tylko do tego, co możemy zobaczyć i usłyszeć. Są barwy, których nie widzimy, choć widzi je pszczoła, dźwięki, których nie słyszymy, choć słyszy je nietoperz. Wielki świat barw i dźwięków zawsze dla naszych oczu i uszu będzie niedostępny. Wierzymy w Boga, Stworzyciela świata widzialnego i niewidzialnego. Bóg – stwarzając aniołów- stworzył istoty rzeczywiste, dla nas niewidzialne.”

/ks. Jan Twardowski/

„Jak przemawia obrazek Anioła Stróża? Jak rodzice opiekują się dzieckiem, tak niewidzialny Bóg opiekuje się także swoim dzieckiem i posyła mu Anioła Stróża. Niedobrze, jeśli modlimy się do Anioła Stróża tylko jako dzieci, tylko wtedy, kiedy mamy niewielkie ubranka. Przeważnie z dziecięcej modlitwy wyrastamy jak z dziecinnego ubrania. A właśnie na starość, kiedy wszystko może się nam wydawać przepaścią, Anioł Stróż jest potrzebny.

/ks. Jan Twardowski /

 „Niekiedy tak bardzo pragniemy stać się aniołami, że całkiem zapominamy o tym, by być dobrymi ludźmi.”
/Św. Franciszek Salezy/

                                                                             Prezes Koła Helena Leśniowska

                                                                                         

Zapraszam do galerii.


Zdjęcia wykonali: Klaudia Kutyniok i Piotr Leśniowski.

Comments are currently closed.