Koło w Piekarach Śląskich – zgpiekary.pl

Związek Górnośląski u Piekarskiej Panienki.

Tradycyjnie w czerwcu (w tym roku 22 czerwca)  członkowie i sympatycy Związku Górnośląskiego spotykają się w Piekarach Śląskich u Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej by dziękować za otrzymane łaski i prosić o opiekę na kolejny rok działalności organizacji. W tym roku okazja była wyjątkowa: Związek obchodzi 25-lecie swojego istnienia.

Msza św. poprzedzona została złożeniem kwiatów pod pomnikiem Jana Pawła II. Prezes Związku Marek Sobczyk przypomniał rolę kardynała Wojtyły w historii Piekar oraz przypomniał, że członkowie stowarzyszenia modlili się w tym miejscu najpierw   o beatyfikację, potem o kanonizację Wielkiego Polaka. Następnie poczty sztandarowe weszły do Piekarskiej bazyliki. Mszę Świętą w towarzystwie dwóch kapłanów odprawił kustosz sanktuarium, ksiądz prałat Władysław Nieszporek. Członkowie Związku jak zawsze aktywnie włączyli się w oprawę Eucharystii: czytania mszalne odczytali Łucja Staniczek z Zarządu Głównego oraz członek Rady Związku Tomasz Szulc. W roli kantora po raz drugi w Piekarach wystąpił Gerard Skrzypiec z Koła Piekary Śląskie. Modlitwę Wiernych w gwarze śląskiej odczytała Prezes Koła piekarskiego Helena Leśniowska.

Po Mszy św. wszyscy przybyli na pielgrzymkę członkowie Związku Górnośląskiego i zaproszeni goście zgromadzili się w auli przy Muzeum Sanktuaryjnym. Przybyłych przywitał gospodarz miejsca ks. prałat Władysław Nieszporek. Bardzo uradowały wszystkich ciepłe słowa o Związku i złożone życzenia. Nie obyło się też bez krótkich wystąpień Prezydenta Piekar Śl. Stanisława Korfantego i Prezesa Związku Marka Sobczyka. Z przyjemnością wszyscy wysłuchali wspomnień byłego Prezesa Związku Joachima Ottego. XXV lat Związku Górnośląskiego podsumowała Prezes piekarskiego Koła Helena Leśniowska, która na tę okazję przygotowała prezentację multimedialną.  Po prezentacji wystąpiły dziewczynki z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 2 w Piekarach Śląskich (Dąbrówka Wielka). O tradycjach śląskich opowiadała Weronika Namysło, która w III Konkursie Gryfny Godki zajęła I miejsce.  Pieśni maryjne śpiewał zespół z tej samej szkoły, laureat Konkursu „Zaśpiewajmy Naszej Pani”. Dziewczęta przygotowane były przez nauczycieli: Jolantę Lubojańską-Kopydłowską i Joannę Wójcik.

Na zakończenie pielgrzymki członkowie Związku i zaproszeni goście spotkali się tradycyjnie w  „Ogrodzie Anioła” przy kawie i kołoczu. Był to czas, kiedy swobodnie można było ze sobą porozmawiać o sprawach ważnych i mniej ważnych dla organizacji i Górnego Śląska i powspominać minione dwadzieścia pięć lat.

Zapraszam do zobaczenia zdjęć w galerii.

Comments are currently closed.