Koło w Piekarach Śląskich – zgpiekary.pl

Matka Boża patronką Piekar Śląskich.

12 września 2014 r. został ogłoszony dokument Stolicy Apostolskiej nadający tytuł Najświętszej Maryi Panny Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej Patronki Miasta Piekary Śląskie. Wydarzenie odbyło się w dniu uroczystości Matki Bożej Piekarskiej, odpustu w Bazylice NMP i św. Bartłomieja.

Podczas uroczystej sesji Rady Miasta ksiądz arcybiskup Wiktor Skworc przekazał władzom samorządowym miasta dokument Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Stolicy Apostolskiej, zatwierdzający wybór Najświętszej Maryi Panny pod tytułem „Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej” jako Patronki u Boga Miasta Piekary Śląskie.

Do tego wyjątkowego wydarzenia przygotowywały się już wcześniej wszystkie piekarskie  parafie. W dniach od 3 do 10 września odbyła się peregrynacja obrazu Piekarskiej Panienki. W uroczystości zaangażowali się także członkowie koła ZG.

Powitanie obrazu Piekarskiej Pani w Dąbrówce Wielkiej.

 Piekarsko Paniynko, Matko Sprawiedliwości i Miłości Społeczny, witajôm Cie parafianie ze Dombrôwki Wielki. Sôm my fest w zocy, że mogymy Cie gościć we naszym kościele. Radujymy sie, bo mogymy przed Twojym Piekarskym Wizerunkym porzykać i pedzieć jak bardzo Ci przajymy. Dziynkujymy za to, że jako Nojlepszo Matka zawsze żeś jest przi nos, za Twoja ciyrpliwość, dobroć, że niy zmierzło Ci sie wysuchiwanie naszych żalôw i prôśb. Piekarsko Paniynko, nojlepszo i troskliwo Matko, Ty nojlepi znos nasze serca, serca Twojich dzieci. Ty nojlepi wiys co nos boli, co sie niy udało, choć my sie tak starali. To Tobie powierzômy nasze nojwiyksze tajymnice i u Ciebie szukômy rady i wsparcio. Proszymy, wstawiej sie za nami u Dobrego Pônbôcka. Wyproś potrzebne łaski. Weź pod swoja macierzyńsko łopieka cołke nasze familie. Porzykej za nami, aby kożdy wypełnioł swoje powołanie tak, by Ci sie nojbarzi podoboł. Pomôż nôm ciyrpliwie dźwigać wszystke krziże, wtore na nos spadajôm. Ciebie ło to gorko proszymy. 

Zdjęcia z uroczystości na stronie http://bazylikapiekary.pl/index.php/2014

Comments are currently closed.