Koło w Piekarach Śląskich – zgpiekary.pl

Jubileusz Kopca Wyzwolenia w Piekarach Śląskich.

Mija 80 lat odkąd usypany został Kopiec Wyzwolenia – miejsce szczególne dla Piekar Śląskich, ale też dla całego regionu. 24 czerwca uroczyście świętowaliśmy rocznicę jego powstania, a także 70-lecie nadania praw miejskich. Obchody odbyły się pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Świętowanie rozpoczęło się od inscenizacji historycznej z 1922 roku w ramach obchodów 95. rocznicy powrotu części Górnego Śląska do Polski: „Powitanie przez Wawrzyńca Hajdę wraz z powstańcami śląskimi i mieszkańcami Piekar Śląskich gen. Stanisława Szeptyckiego wraz z Wojskiem Polskim”. Inscenizacja oparta była na chwili witania przez niewidomego Wawrzyńca Hajdę, zwanego „Śląskim Wernyhorą”, Wojska Polskiego w Piekarach Śląskich, na czele którego symbolicznie wjechał na koniu generał Stanisław Szeptycki. Było to 26 czerwca 1922 roku.

Uczestnicy obchodów wzięli udział w Mszy świętej polowej pod Kopcem Wyzwolenia z udziałem pocztów sztandarowych, żołnierzy z 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu, grup rekonstrukcyjnych oraz chóru i Orkiestry Wojskowej z Bytomia. Uroczystości oficjalne zgromadziły wielu znakomitych gości, ale też mieszkańców Piekar Śląskich, a także miast z całego regionu. Wciągnięta została flaga państwowa na maszt i odegrany hymn Polski oraz hejnał miasta.

 Prezydent Piekar Śląskich Sława Umińska – Duraj w swoim przemówieniu w czasie uroczystości stwierdziła: – Miejsce, w którym się znajdujemy, jest symbolem pamięci i tożsamości. Początkowo jako grobowiec, znak czci i przywiązania do zmarłego. Następnie jako godło, emblemat. Proponuję na krótką chwilę wspiąć się na Kopiec, u którego stóp dziś jesteśmy. Co ujrzymy z góry? Bazylikę kryjącą w sobie cudowny obraz Madonny, kominy i szyby kopalni, widzimy też wieżowce i rozwiązania infrastrukturalne. W oddali rysują się szczyty Beskidów i Tatr. Przez tak rozległą panoramę piekarski Kopiec jawi się nam jako kwintesencja Śląska. Nie wolno nam jednak zapomnieć, że nasza Mała Ojczyzna była pograniczem – miejscem styku narodów, kultur, religii. Konsekwencją tego jest śląska otwartość połączona z wyjątkową dbałością o własną tożsamość. W tej perspektywie Kopiec Wyzwolenia jest miejscem niezwykle istotnym na mapie polskich symboli narodowych. Jest punktem odniesienia, w oparciu o który identyfikujemy się jako piekarzanie, Ślązacy, jako Polacy.

Niezwykle podniosłym momentem obchodów był Apel Pamięci i salwa honorowa Wojska Polskiego. W dalszej części poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą bohaterów powstań śląskich. Wspólne odśpiewanie „Roty”, występ chóru „Halka” z Kozłowej Góry i defilada zakończyły uroczystości oficjalne.

Po uroczystościach oficjalnych zaplanowany został „Piknik Militarny”. Uczestnicy mogli zobaczyć pokazy grup rekonstrukcyjnych (z użyciem sprzętu i pojazdów wojskowych oraz środków pirotechnicznych), zwiedzić wystawy historyczne: dotyczące dziejów Kopca Wyzwolenia i wystawę z Muzeum Powstań Śląskich ze Świętochłowic. Zorganizowano turniej gier planszowych, quiz o tematyce wojennej i wojskowej oraz kiermasz militarny. Wiele było atrakcji wojskowych, kulturalnych i sportowych dla uczestników, m.in. strzelnica.

Galeria zdjęć z uroczystości.

Archiwalny film z 1935 r., na którym utrwalono pielgrzymkę do Matki Boskiej Piekarskiej i sypanie Kopca Wyzwolenia. 

Cz.1. https://www.youtube.com/watch?v=9N7_QdDVfaI

Cz.2. https://www.youtube.com/watch?v=OXud8kEheKs

Comments are currently closed.