Koło w Piekarach Śląskich – zgpiekary.pl

Święto Śląskiej Flagi.

15 lipca, w sobotę przypada Dzień Śląskiej Flagi. Święto pojawiło się w regionie z inicjatywy posła Marka Plury.

– 15 lipca 1920 r. Sejm RP przyjął Konstytucję, która zawierała statut organiczny Województwa Śląskiego. Wniósł on ogromny wkład przemysłowy i kapitałowy w odradzający się kraj, co stało się podstawą jego rozwoju. Tak powstał nasz region w nadziei i radości, że w wolnej Polsce każdy Ślązak będzie czuł się dobrze ze swą tożsamością i mową. Te wartości symbolizują śląskie barwy – złoty orzeł na tle żółto-niebieskiej flagi – mówi europoseł Marek Plura. 
Z tej okazji w latach poprzednich m.in. pod katowickim Spodkiem rozciągnięto żółto-niebieską 100-metrową flagę, rozdawano małe chorągiewki w barwach Górnego Śląska. Ulice wielu górnośląskich miast będą w tym dniu udekorowane flagami w śląskich barwach.
A jaka jest historia śląskiej flagi? Kiedy pojawiły się żółto-niebieskie barwy? Jak pisze Dariusz Jerczyński w książce „Historia narodu śląskiego” w 1202 roku doszło do ostatecznego podziału Śląska na dwa odrębne państwa. Symbolem Księstwa Śląskiego (Dolny Śląsk) został czarny orzeł ze srebrną przepaską w kształcie półksiężyca na złotym polu. Był on oparty na wzorach niemieckich. Godło Księstwa Opolsko-Raciborskiego (Górny Śląsk) nawiązywało z kolei do herbów francuskich i włoskich. Złoty orzeł na błękitnym polu pojawił się w 1222 roku na pieczęci Kazimierza opolskiego. Symbolikę tę utrwalił książę Władysław Opolczyk, który w XIV w. władał księstwami na Śląsku i w Polsce. Zarządzał też Królestwem Węgier i Polski oraz Rusią Halicką (Zach. Ukraina, stąd na ukraińskiej fladze jego odwrócone barwy). 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are currently closed.