Koło w Piekarach Śląskich – zgpiekary.pl

W gościnie u Górali.

Górnoślązacy i Górale

Związek Górnośląski zorganizował wyjazd do Nowego Targu na ustanowienie rekordu Guinnessa ilości osób w strojach ludowych zgromadzonych w jednym miejscu. Inicjatorką  wyjazdu była Pani Ilona Kanclerz, znana projektantka mody inspirowanej śląskim folklorem. Ustanowienie tego rekordu, po raz pierwszy na świecie odbyło się w piątek 1 września, w ramach VII edycji, największego, krajowego pokazu mody folkowej „Polki Folki”. Było przepięknie i kolorowo. „Nasi” ludzie, a było ich ponad 60-ściu, zadowoleni i w dobrych nastrojach w drodze powrotnej zachwycali się kreacjami modelek i mile wspominali serdeczne przyjęcie w Związku Podhalan.

Pokazowi mody w Hali Lodowej towarzyszyło hasło „Tradycja Jak Diament” podkreślające skarb jakim jest folklor, kultura i tradycja. Rekord oczywiście został ustanowiony, a jak powiedziała Aneta Larysa-Knap, organizatorka imprezy, osób w strojach ludowych naliczono ponad 250. Jest to liczba nieoficjalna, a rekord Guinnessa musi zatwierdzić specjalna komisja, która poda wynik oficjalny. Liczenie przeprowadzono dwa razy: przy wejściu oraz na widowni. Potwierdzeniem liczby tego rekordu jest dokumentacja filmowa i fotograficzna. 

Grupa z Górnego Śląska z szefem ZG, Grzegorzem Franki stanowiła poważne wzmocnienie folkowego tłumu. Byliśmy dobrze zorganizowani. Wzbudzając powszechne zainteresowanie mieszkańców Nowego Targu, przemaszerowaliśmy z żółto-niebieskimi flagami przez centrum miasta. Dominowali członkowie Związku Górnośląskiego z Bogucic, Piekar i Mysłowic. Nie zabrakło miłośników strojów ludowych z Radzionkowa, gminy Tworóg, Rudy Śląskiej a nawet Siemianowic i Tychów.

Pani Ilona Kanclerz od wielu lat współpracuje ze Związkiem Podhalan, a jej kolekcja mody gościła na VI edycji „Polki Folki”. Dlatego dziękujemy Jej z całego serca za pomysł zorganizowania tego wyjazdu. Skorzystaliśmy więc z zaproszenia Związku Podhalan z Nowego Targu i nie żałujemy ! Górale ugościli nas w swojej Izbie Regionalnej ciepłym posiłkiem i różnymi smakołykami. Staliśmy się modelami dla miejscowych fotografów, prezentując różnorodność odmian śląskich strojów ludowych. Również przekrój wiekowy naszej grupy był interesujący; dolny przedział zaczynał się od dwóch lat, a górny kończył się w granicach 80. Panowała miła i sympatyczna atmosfera. Nawiązaliśmy szereg osobistych znajomości z „miejscowymi”, obiecaliśmy sobie kolejne wspólne spotkania i wymianę informacji o swoich działaniach. Autorowi artykułu los pozwolił poznać Panią Ewę Bilan-Stoch z zawodu fotografa, a prywatnie żonę mistrza Kamila Stocha. Pani Ewa w pięknym stroju podhalańskim przyczyniła się do ustanowienia naszego rekordu. Z podziwem oglądaliśmy Górali w ich strojach, a największym zaskoczeniem był dla wszystkich najmłodszy uczestnik spotkania, liczący sobie zaledwie 3 miesiące Oliwier, spokojnie kilka godzin przytulony do mamusi.

Prezes Związku Górnośląskiego zapowiada pobicie dzisiejszego rekordu, u nas, na Górnym Śląsku w przyszłym roku. Dziękujemy Góralom i zapraszamy do nas.

Wiktor Franki

Związek Górnośląski

https://www.youtube.com/watch?time_continue=9&v=MpyJGjGJlqA

Zapraszam do galerii zdjęć z imprezy. (Zdjęcia wykonali – Wiktor Franki i Jan Leśniowski.)

Galeria nr 2. (Zdjęcia wykonał Dawid Fik)

 

Comments are currently closed.