Koło w Piekarach Śląskich – zgpiekary.pl

W setną rocznicę I Powstania Śląskiego.

W tym roku obchodzimy 100. rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego. Ponadto  Sejm RP ustanowił rok 2019 Rokiem Powstań Śląskich. W związku z tym podjęliśmy szereg działań dla upamiętnienia tych ważnych dla każdego Ślązaka wydarzeń historycznych. We wtorek 3 września prelekcję o I Powstaniu Śląskim, jego przyczynach i skutkach, wygłosiła dla członków piekarskiego Koła ZG i wszystkich chętnych, nasza koleżanka historyczka Irena Kulisz. Była to  prelekcja w oparciu o najnowsze badania dotyczące historii Śląska.

Z kolei w środę 11 września, wszyscy chętni uczestniczyli wspólnie z członkami klubu „Porozmawiajmy” z DDK  w Dąbrówce Wielkiej w wycieczce do Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Trzeba przyznać, że sposób prezentacji historii powstań śląskich, zrobił na wszystkich duże wrażenie. Środowy wyjazd wzbogacony został o pobyt w dzielnicy Świętochłowic – Chropaczowie. Tam mieliśmy okazję zwiedzić Izbę Regionalną w Szkole Podstawowej nr 17. Zgromadzone są w niej cenne eksponaty dotyczące historii Chropaczowa. Jesteśmy bardzo wdzięczni Dyrekcji szkoły i opiekunom izby regionalnej za oprowadzenie i ciekawą pogadankę. Zajrzeliśmy też do chropaczowskiego kościoła parafialnego p.w. Matki Bożej Różańcowej. Zachwyceni byliśmy odrestaurowanym wnętrzem kościoła, który był przez 20 lat zamknięty ze względu na ogromne szkody górnicze. Szczególną zaś uwagę zwróciliśmy na ołtarz główny, przypominający ikonostas w świątyniach prawosławnych.  

W czwartek 12 września grupa członków naszego koła wybrała się do Miejskiego Domu Kultury w Piekarach Śląskich na spektakl „Koncert warkoczem pleciony”, którego treść osnuta została na losach górnośląskiej rodziny Szołtysków.

Przed nami kolejne działania mające na celu przypominanie trudnej historii Górnego Śląska.

Zapraszam do galerii zdjęć.

Comments are currently closed.